Szeroki wybór schodów drewnianych w Gdańsku

Schody wewnętrzne Gdańsk to integralna część przestrzeni domowej oraz świetna baza aranżacyjna na lata. Dobrze wykonane schody to nie tylko estetyczny wygląd i funkcjonalność ich użytkowania, ale przede wszystkim odpowiednie bezpieczeństwo domowników. Jeśli chcesz wyposażyć swój dom w schody, które będą stanowić trwałą inwestycję na lata, zapoznaj się z ofertą projektowania i wykonania schodów firmy Jarzębowski Drzwi!  

Rodzaje schodów

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. schody można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj schodów, to te wpisane w projekt architektoniczny budynku. Drugim rodzajem są schody samonośne, które mogą zostać zaprojektowane już po wykończeniu budynku. Schody można również podzielić ze względu na ich kształt:

  • schody jednobiegowe – są to najprostsze schody, które pokonuje się poprzez dużą liczbę stopni bez odpoczynku (spocznika),
  • schody dwubiegowe zwykłe (dwukierunkowe)- najpopularniejsze rozwiązanie, które polega na poprowadzeniu schodów w dwóch kierunkach,
  • schody wielobiegowe i łamane – polegają na wykonaniu spocznika, który zmniejsza ilość stopni w dłuższym biegu, cechuje je większa wygoda wchodzenia
  • schody zabiegowe – schody, które zmieniają kierunek ruchu, lecz nie posiadają spoczników. Ich funkcję przejmują stopnie o zmiennej szerokości
  • schody wachlarzowe – to świetne rozwiązanie dla przestrzennych pomieszczeń, które polega na poprowadzeniu schodów po łuku,
  • schody kręte – są to schody, które zajmują mało miejsca, a stopnie zamontowane są na słupie nośnym, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.
Schody premium dla każdego, kto wymaga więcej

Jak widać spektrum wyboru rodzajów schodów jest ogromne. Aby wiedzieć, które najlepiej wkomponują się w naszą przestrzeń i spełnią nasze oczekiwania, warto skorzystać z doradztwa naszych specjalistów.

Schody żelbetowe

Schody, podobnie jak drzwi, mogą zostać wykonane z różnych materiałów. Wśród tworzyw dominują żelbet oraz drewno. Żelbet jest najpopularniejszym rodzajem materiału, który zapewnia trwałość oraz odporność na działanie ognia. Schody żelbetowe są tanie i można je zrobić już na etapie budowy domu. Ich wykonanie rozpoczynamy w momencie, gdy strop jest wykończony i wypuszczone są z niego pręty zbrojeniowe biegu schodowego. Są więc to schody trwale połączone z konstrukcją domu. Zajmują sporo miejsca, przez co nadają się przede wszystkim do wydzielonego holu lub klatki schodowej. W niewielkich wnętrzach mogą przytłaczać swoim monumentem. Schody żelbetowe możemy wykończyć w dowolny sposób – od płytek ceramicznych, po drewno i wykładzinę, aż po kamień naturalny. Ich wykonanie wymaga więcej czasu, z uwagi na konieczność związania betonu po jego wylaniu. 


Schody drewniane

Kolejnym rodzajem materiału wykonania schodów jest drewno – lekkie, naturalne, a jednocześnie wytrzymałe. Schody drewniane posiadają konstrukcję samonośną, a to oznacza, że nie wymagają dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych na etapie projektowania budynku. Świetnie wpasowują się w niewielkie przestrzenie, gdyż mogą zajmować mało miejsca. Wykonywane są w zakładzie stolarskim na indywidualne zamówienie i składane na miejscu budowy domu. Schody drewniane mogą być zaprojektowane w dowolnym momencie, aczkolwiek najczęściej wykonywane są na etapie prac wykończeniowych po ułożeniu posadzek. Niezwykle istotny jest wybór rodzaju drewna, który będzie decydował o takich parametrach jak twardość schodów, tym samym ścieralność, ich wygląd oraz ergonomia. Dominują takie gatunki drewna jak buk, jesion, dąb, orzech, klon. Po wykonaniu schody drewniane wymagają lakierowania, co również może wpłynąć na zmianę ich odcieni bądź całego koloru. Schody drewniane są również dużo cichsze od schodów żelbetowych.

Wynika to z faktu, że nie są połączone z konstrukcją domu, co powoduje, że drgania rozchodzą się jedynie w ich obrębie i nie przenoszą się na strop lub podłogę. Z czasem mogą jednak zacząć skrzypieć.

Wymiary schodów

Konstruując schody, należy przestrzegać przepisów określających ich wysokość, szerokość stopnia oraz szerokość biegu. Stopnie nie powinny być ani za wysokie, ani za wąskie. Wysokość i szerokość stopnia decyduje również o nachyleniu całego biegu schodów do poziomu. W pojedynczym biegu schodów można wykonać maksymalnie 17 stopni, co nie dotyczy jednak zabudowy jednorodzinnej oraz mieszkań dwupoziomowych. W budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopnia nie powinna przekraczać 19 cm. Szerokość stopnia nie może być mniejsza niż 25 cm. Za najwygodniejsze uznawane są schody o szerokości stopnia 32 cm. Minimalna szerokość biegu powinna z kolei wynosić 80 cm. Za bieg wygodny uważany jest jednak ten o szerokości 100 cm.

Salon sprzedaży Jarzębowski Drzwi zaprasza!

Nasz salon sprzedaży specjalizuje się w profesjonalnym wykonaniu schodów z najwyższej jakości materiałów. Przy wielokondygnacyjnych budynkach, schody stanowią najważniejsze spoiwo komfortu i wygody użytkowania całej przestrzeni mieszkalnej. Ich wykonanie i wykończeniu musi więc odpowiadać najwyższym standardom budowlanym i stolarskim. Nasze wieloletnie doświadczenie w konstrukcji schodów wewnętrznych pozwoli cieszyć się tą inwestycją przez długie lata. Zapraszamy do salonu sprzedaży i projektowania schodów Jarzębowski Drzwi w Gdańsku.

tel.: +48 58 763 16 24
kom.: 501 711 860
kom.: 518 843 573
email: jarzebowskidrzwi@interia.pl

Salon Stolarki „Jarzębowski”
Jerzy Jarzębowski
ul. Trakt Św. Wojciecha 123/4
80-043 Gdańsk

Prawdziwe drzwi PREMIUM

Jarzębowski drzwi Gdańsk

Dziękujemy za Państwa obecność na stronie!

👋

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *