Podejmując decyzję o wyborze drzwi wewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które pozwolą dobrać nam te najlepiej odpowiadające naszym oczekiwaniom. Decyzja o wyborze drzwi wewnętrznych w Gdańsku ma ogromny wpływ na wygląd naszego wnętrza, a także na funkcjonalność pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy rady i wskazówki, które pomogą Ci dokonać wyboru drzwi wewnętrznych w Twoim domu.
Po pierwsze, projekt
W projekcie architektoniczno-budowlanym mieszkania lub budynku mamy podaną szerokość otworu drzwiowego w świetle muru oraz wysokość w świetle muru. Zaznaczone są także ościeżnice i skrzydła drzwiowe otwarte pod kątem 90 st. Znajdziemy tu szerokość i wysokość przejścia, co jest istotne ze względów użytkowych. Dla przykładu, drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe opisywane jako „80”, „90” lub „100” mają w świetle ościeżnicy szerokość odpowiednio – 80, 90 i 100 cm, natomiast standardowa wysokość drzwi to 205 cm. W tym miejscu zwracamy także uwagę na różnicę pomiędzy szerokością w świetle muru a szerokością w świetle ościeżnicy. Zazwyczaj różnica ta wynosi 10 cm – przy zakupie drzwi należy więc nie zapomnieć o tych parametrach, gdyż od tego zależy jakiej grubości ościeżnicę zastosował producent w swoich drzwiach. Wysokość i szerokość drzwi należy natomiast mierzyć po zewnętrznych krawędziach ościeżnicy, gdyż do tych wymiarów dostosowujemy otwór w ścianie utworzony do wstawienia drzwi.
Drzwi prawe czy drzwi lewe
Kolejną rzeczą, która nie może umknąć naszej uwadze, to kierunek otwierania drzwi. Należy ustalić, w którą stronę drzwi się mają otwierać oraz po której stronie będzie się znajdować klamka z zamkiem. Zasadą jest, aby po otwarciu drzwi skrzydło blokowało jak najmniej miejsca w danym pomieszczeniu. Skrzydło drzwi nie powinno przy otwarciu także zasłaniać wyłącznika światła. Należy również zadbać o możliwość pełnego otwarcia drzwi. Drzwi lewe to takie, w których skrzydło otwiera się w naszą stronę, a zawiasy znajdują się po lewej stronie skrzydłą. Otwierając je, przyciągniemy drzwi lewą ręką do siebie. Drzwi prawe to również drzwi, których skrzydło otwiera się w naszą stronę, jednak zawiasy znajdują się po jego prawej stronie, a w trakcie otwierania przyciągniemy je do siebie prawą ręką. Dobór drzwi lewych lub prawych nieodłącznie związany jest również z podjęciem decyzji o sposobie otwierania drzwi w zależności od pomieszczenia. Jest to istotne już na etapie projektowania ścian wewnątrz budynku, gdyż późniejsze przeróbki będą generować dodatkowe koszty. W dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się drzwi otwierane do środka pomieszczenia. Jeśli otwierałyby się na zewnątrz, wówczas mogłyby powodować utrudnienia w komunikacji. Natomiast w łazienkach oraz w toaletach, czyli mniejszych pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem są drzwi otwierające się na zewnątrz. Ma to dwa praktyczne zastosowania – po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa, po drugie – nie utrudniają wówczas aranżacji wnętrza. Dodatkowo, w pomieszczeniach strefy dziennej doskonale sprawdzą się także drzwi przesuwne. Ich niebywałą zaletą jest brak możliwości zatrzaśnięcia w trakcie przeciągów. Natomiast między kuchnią a jadalnią doskonałym rozwiązaniem okażą się drzwi wahadłowe otwierające się w obydwie strony, gdyż do ich otwarcia wystarczy lekki napór ciała, co ma istotne znaczenie przy wynoszeniu ciężkich naczyń z jedzeniem.
Po trzecie, wybór stylu
Ze względu na rodzaj pomieszczenia dane drzwi będą różnić się od siebie kształtem, stylizacją, kolorem oraz materiałem, z którego są wykonane. Do pomieszczeń gospodarczych dobieramy skrzydła pełne, do pokojów – pełne lub przeszklone, a w łazience sprawdzą się drzwi z niedużym okienkiem w górnej części oraz z otworami wentylacyjnymi. Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrza. Powinniśmy je więc dobrać do rodzaju mebli, podłóg oraz ścian, tak aby stanowiły harmonijne uzupełnienia pomieszczenia. We wnętrzach stylowych najlepiej dobrać drzwi płycinowe, drewniane bądź obłożone naturalnym fornirem. We wnętrzach urządzonych antykami sprawdzą się drzwi rzeźbione z ościeżnicami w formie zdobionych gzymsów i pilastrów. Wówczas drzwi powinny być także wykonane z tego samego gatunku drewna, z którego wykonane są podłogi i okna. W pomieszczeniach nowoczesnych drzwi mogą stanowić jeden z przeważających elementów dekoracji wnętrza – ich kolorystyka może być bardzo wyrazista oraz kontrastować się ze ścianami i podłogami. Najlepiej więc sprawdzą się drzwi płytowe i płytowo-płycinowe – lakierowane w dowolnym kolorze. Dobrze się sprawdzą także drzwi z dużymi przeszkleniami.
Po czwarte, koszt drzwi
Przy zakupie drzwi należy zwrócić uwagę na to, jakie elementy wchodzą w skład ceny. W sprzedaży zazwyczaj znajdziemy skrzydła drzwiowe z zawiasami oraz z zamkiem. Klamkę oraz szyld, a więc widoczne elementy okucia najczęściej należy dokupić osobno. Niekiedy w skład ceny drzwi wchodzi również ościeżnica. Do najtańszych drzwi należą te wykonane z płyty pilśniowej, natomiast najdroższe cenowo są bez wątpienia drzwi wykonane z litego drewna.
Zanim więc zdecydujemy się na zakup drzwi do wnętrza naszego domu lub mieszkania polecamy zastosować się do przedstawionych wyżej wskazówek. Procedurę zakupu drzwi należy rozpocząć od zapoznania się projektem mieszkania, następnie podjęcia decyzji o wyborze drzwi lewych bądź prawych (lub innych jeśli jest to funkcjonalne ze względu na przeznaczenie pomieszczenia), dobór odpowiedniej stylistyki drzwi, a także wyboru produktu odpowiadającego stosunku jakości do ceny.