Salon Drzwi Gdańsk

Wybierając drzwi wewnętrzne Gdańsk należy zwrócić uwagę na poszczególne aspekty, które mają je charakteryzować. Najczęściej klienci rozpoczynając przygodę z doborem drzwi Gdańsk kierują się kolorystyką oraz materiałem ich wykonania. Spektrum decyzji, które należy podjąć przy ich wyborze, jest jednak dużo szersze. Spójrzmy, o czym musimy wiedzieć zanim wybierzemy te wymarzone drzwi Gdańsk.

Po pierwsze, należy zdecydować, czy drzwi Gdańsk mają być prawe, czy też lewe. Jak to ustalić? W momencie kiedy otwieramy skrzydło drzwiowe na siebie sprawdzamy, po której stronie mamy zawiasy. Jeśli zawias znajduje się po prawej stronie, to mamy do czynienia z prawym skrzydłem. Jeśli natomiast jest po lewej – analogicznie lewe. Dokładnie w ten sam sposób oznacza się ościeżnicę. 

Po drugie, należy zwrócić uwagę na aspekt konstrukcyjny drzwi Gdańsk, tj. materiał ich wykonania. Mamy do wyboru drzwi wypełnione tzw. płytą plastra miodu – poznajemy je po ich lekkości i montażu na dwóch zawiasach, a w wersji łazienkowej po tulejach wentylacyjnych. Drugi rodzaj drzwi Gdańsk to drzwi wykonane z pełnego MDFu – znacznie cięższe, nie są puste w środku, wieszane są na trzech zawiasach, a zamiast tulei mamy podcięcie wentylacyjne. Drzwi Gdańsk wykonane z MDFu posiadają lepszą izolację akustyczną. Do wyboru mamy również drzwi wypełnione warstwami drewna bądź całkowicie wykonane z drewna. Im bardziej wypełnione drzwi, tym posiadają lepszą izolację akustyczną. Drzwi drewniane Gdańsk sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach wykończonych drewnianymi podłogami. 

Po trzecie, zwróćmy uwagę na kwestię ościeżnicy drzwi Gdańsk. Wyróżniamy kilka rodzajów ościeżnic począwszy od klasycznych ościeżnic metalowych, poprzez ościeżnice w kolorze skrzydła. Do takich ościeżnic dobieramy opaski maskujące ich montaż. Ościeżnica stała nie musi być nakładana na ścianę 9 cm – ściana może być szersza. Drugim rodzajem ościeżnic drzwi Gdańsk to ościeżnice regulowane. Ościeżnica jest wówczas nakładana na ścianę na mur. Musimy znać w tym przypadku dokładną grubość muru, gdyż ten rodzaj ościeżnicy konstrukcyjnie zamyka się na murze. Regulacja występuje najczęściej w tolerancji 2 cm. Opaska maskująca jest już wtedy w ościeżnicy. Są one cenowo droższe niż klasyczne stałe. 

Po czwarte, musimy zdecydować, czy drzwi Gdańsk mają być uchylne, czy też przesuwne. Jeśli uchylne to określamy, czy chcemy drzwi Gdańsk przylgowe, czy też bezprzylgowe. Drzwi Gdańsk przylgowe posiadają widoczne zawiasy, natomiast bezprzylgowe nie posiadają widocznych zawiasów i są na tej samej linii, co ościeżnica. Możemy również zdecydować się na rozwiązanie tzw. odwróconej przylgi, co sprawia, że drzwi mogą zostać przesunięte tak, aby zostały wyrównane ze ścianą np. przedpokoju. Idealnym zastosowaniem odwróconej przylgi są drzwi Gdańsk ukryte. Możemy je wówczas wykończyć w dowolny sposób – pomalować jak ścianę, nakleić na nie tapetę, czy też fornir. 

Po piąte, jeśli decydujemy się na drzwi Gdańsk przesuwne, do wyboru mamy drzwi Gdańsk przesuwane na ścianie albo możemy zdecydować się na drzwi ukryte w ścianie. Sprawdzają się one doskonale w wąskich korytarzach bądź niewielkich przestrzeniach do otwarcia drzwi Gdańsk. Minusem drzwi Gdańsk przesuwanych na ścianie jest natomiast fakt, że nie jesteśmy w stanie zaaranżować miejsca na ścianie, po której się takie drzwi przesuwają. Zaletą drzwi przesuwnych ukrytych jest możliwość wykonania drzwi Gdańsk po różnych łukach.