Drzwi fornirowane oraz okleinowane cieszą się niezmienną popularnością wśród domatorów i architektów wnętrz. Ich dostępność, cenowa atrakcyjność, a także bogate wzornictwo sprawia, że stanowią dziś drzwi pierwszego wyboru pośród rodzajów drzwi wewnętrznych. Określenia „drzwi fornirowane” oraz „drzwi okleinowane” dla wielu z nas pozostają jednak niewyjaśnione w kwestii różnic i podobieństw ich konstrukcji, parametrów oraz wytrzymałości. Drzwi fornirowane oraz okleinowane – jakie są różnice między nimi? Wyjaśniamy poniżej!

Drzwi okleinowane

Zarówno drzwi fornirowane jak i okleinowane na zewnętrznej warstwie pokryte są okleiną. Różnica tkwi jednak w materiale użytym do jego wykonania.

[DRZWI WEWNĘTRZNE OKLEINOWANE OPTIMO 2022 EDYCJA NR 2 – LINK]


Drzwi okleinowane Gdańsk

Drzwi okleinowane wykonane są z okleiny syntetycznej, której zadaniem jest zarówno naśladowanie materiałów naturalnych bądź odwzorowanie szerokiej gamy barw, wzorów i kolorów według upodobań najbardziej wymagających klientów. Do największych atutów drzwi okleinowanych Gdańsk można zaliczyć ich cenę. Są one zdecydowanie najtańsze spośród oferowanych na rynku rodzajów drzwi wewnętrznych. Drzwi okleinowe wykonane są najczęściej z warstwy impregnowanych papierów syntetycznych (laminatów lub folii) poddanych działaniu wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Wykonane są z tzw. laminatów drewnopodobnych, które nie mają z drewnem nic wspólnego, lecz doskonale potrafią je odwzorować, łącznie ze strukturą oraz ich barwą. Do najważniejszych zalet drzwi okleinowanych należy również ich lekkość, cichość zamykania oraz bogate wzornictwo.

Pamiętajmy, że obecna technologia wytwarzania oklein sztucznych została na przestrzeni lat niezwykle udoskonalona, dzięki czemu decydując się na zakup wysokiej jakości drzwi okleinowanych możemy zapewnić sobie trwałe i odporne na codzienne użytkowanie drzwi w naszych pomieszczeniach. Głównym wyznacznikiem ich jakości zawsze jednak pozostawać będzie cena – z pewnością najtańsze odpowiedniki oferowane na rynku cechuje najniższa trwałość i solidność wykonania. Z kolei droższe odpowiedniki mogą być doskonałym zamiennikiem drzwi drewnianych w kwestii odwzorowania ich designu.

Drzwi fornirowane Gdańsk

Z kolei drzwi fornirowane w odróżnieniu od drzwi okleinowanych pokryte są tzw. okleiną naturalną. Okleina naturalna to nic innego jak skrawane drewno na cienkie płaty o grubości od 1 – 5 mm połączone ze sobą w sposób sprawiający wrażenie zupełnej imitacji drewnianych skrzydeł drzwiowych. Im grubsze płaty, z których wykonane zostały drzwi fornirowane, tym wyższa ich jakość. Drzwi fornirowane są znacznie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, cięższe i masywniejsze w swej konstrukcji, lecz cenowo droższe w zakupie. Ich estetyka, jakość wykonania znacznie przewyższa drzwi okleinowane, dzięki czemu ich wybór stanowi doskonałą wieloletnią inwestycję dla naszego domu. Do najważniejszych zalet drzwi fornirowanych należy możliwość ich odnawiania w przypadku doznanych drobnych uszkodzeń mechanicznych, a także odmalowania w przypadku konieczności odświeżenia lakieru.

Drzwi okleinowane oraz fornirowane Gdańsk –różnice

Oprócz sposobów i materiałów użytych do okleinowania drzwi wewnętrznych, do podstawowych różnic metod wykonania drzwi okleinowanych oraz drzwi fornirowanych należy ich wypełnienie. W przypadku drzwi okleinowanych – w ich najtańszych odpowiednikach drzwi wypełnione są tzw. plastrem miodu, czyli tekturowym wypełnieniem pomiędzy którym znajdują się wewnątrz puste przestrzenie. To właśnie powoduje, że drzwi okleinowane są niezwykle lekkie w konstrukcji, a jednocześnie atrakcyjne cenowo. Wypełnieniem o wyższej jakości jest płyta wiórowa otworowana, które stanowi trwalsze rozwiązanie niż przedstawione wyżej. Z kolei drzwi fornirowane wykonane są z tzw. MDF-u, czyli płyty wiórowej (płyta pilśniowa) o średniej gęstości od 650 do 850 kg/m3 (mówiąc inaczej, płyta MDF odpowiada gęstości do 20 procent tradycyjnego drewna). Drzwi fornirowane mogą być również wykonane z HDF-u – płyty pilśniowej o podwyższonej gęstości powyżej 850 kg/m3, oklejonego fornirem i zabezpieczonego lakierem bezbarwnym. Drzwi wykonane z płyty HDF świetnie tłumią hałasy z zewnątrz oraz są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno płyty MDF jak i HDF są więc produktami drewnopochodnymi, które powstają w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem związków łączących i utwardzających w dużej temperaturze i ciśnieniu.

Drzwi okleinowane czy fornirowane – które wybrać?

Nie ma sztywnych zasad, które kategorycznie określiłby kiedy warto kupić drzwi fornirowane, a kiedy okleinę. Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę budżet jakim dysponujemy, a także funkcjonalność wnętrza. Z pewnością drzwi fornirowane należą do znacznie trwalszych i wyższych jakościowo produktów, lecz drzwi okleinowane mogą sprawdzić się również w pomieszczeniach, takich jak pokoje dziecięce, sypialnie. W łazienkach i pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci zdecydowanie lepiej zakupić drzwi fornirowane z uwagi na zwiększoną odporność na wypaczenia. Zanim zdecydujesz się na zakup drzwi, koniecznie zapoznaj się informacjami na temat materiału ich wypełnienia.

drzwi okleinowane
drzwi okleinowane

Personalizacja

Jeśli marzysz o konkretnym modelu drzwi, którego nie znalazłeś nigdzie w ofercie, przyjdź do naszego salonu i wspólnie stworzymy Twój unikatowy model. Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania naszych klientów, dlatego każdy pomysł cenimy na wagę złota.

tel.: 58 763 16 24
kom.: 501 711 860
kom.: 518 843 573
email: kontakt@jarzebowskidrzwi.pl

Odwiedź nasz salon!

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego salonu stacjonarnego Jarzębowski Drzwi w Gdańsku przy ul. Trakt św. Wojciecha 123/4. W naszej ofercie oprócz szerokiej gamy drzwi drewnianych znajdą Państwo również wiele rodzajów schodów drewnianych, a nasz fachowy personel pomoże w wyborze odpowiednich schodów do waszego wnętrza. Od lat współpracujemy z renomowanymi polskimi producentami, którzy cenieni są za swe doświadczenie, dokładność oraz profesjonalizm. Dzięki naszym usługom i produktom wielu klientów z chęcią powraca do naszego salonu. Istotna jest dla nas nie tylko jakość sprzedawanego asortymentu, lecz także dbałość o kontakt z klientem – na najwyższym poziomie. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego!

Salon Stolarki „Jarzębowski”
Jerzy Jarzębowski
ul. Trakt Św. Wojciecha 123/4
80-043 Gdańsk

Salon Drzwi PREMIUM w Gdańsku

Profesjonalny salon sprzedaży drzwi okleinowanych w Gdańsku

Dziękujemy za Państwa obecność na stronie!

👋