Linia Retro Barański

Drzwi tarasowe to ważny element naszego wnętrza, które ma za zadanie przede wszystkim doświetlić pomieszczenie, powiększyć je optycznie, a także dodać walorów estetycznych – nie tylko w postaci samych drzwi, lecz także pięknego widoku za nimi. Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroką gamę różnego rodzaju drzwi tarasowych, które możemy dostosować pod nasze indywidualne wymiary. Aby wyjście na taras było wygodne, jednoskrzydłowe drzwi tarasowe muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości.
Rodzaj materiału
Od czego więc zacząć przy dokonywaniu wyboru drzwi tarasowych? Po pierwsze – dobranie materiału profili. Ma to zasadnicze znaczenie dla gabarytu skrzydeł wypełniających otwór drzwiowy (ich wysokość, szerokość, grubość ramiaka), a także dla walorów estetycznych. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że przy wymianie już istniejących drzwi tarasowych na nowe nie zawsze istnieje możliwość zmiany materiału profilu bądź sposobu ich otwierania. Najczęściej do wyboru mamy ramy z PCV lub z drewna. Ramy z PCV są z reguły tańsze od drewnianych, nie wymagają konserwacji i jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj materiału. Będzie on jednak wymagał zdecydowanie częstszego mycia z uwagi na właściwości elektrostatyczne PCV, a więc przyciągania kurzu. Ramy z drewna są wykonane z reguły z drewna klejonego warstwowo i impregnowanego ciśnieniowo. Od zewnątrz pokryte są lakierem lub farbą kryjącą. Przeważającą zaletą drzwi drewnianych jest łatwość ich naprawy w przypadku zarysowań lub wgnieceń. W przypadku uszkodzeń drzwi z PCV wymaga to z reguły wymiany całych drzwi. Minusem natomiast jest konieczność konserwacji drewna, a więc co 3 do 5 lat należy takie drzwi odnowić. Minusy mogą zostać jednak wybaczone poprzez rustykalną stylistykę, która potrafi nadać uroku każdemu wnętrzu.
Oprócz drzwi tarasowych z PCV i z drewna mamy do wyboru także ramy z aluminium i ramy z żywicy wzmacnianej włóknem szklanym. Drzwi tarasowe z aluminium są trwałe i lekkie – idealnie znajdą więc zastosowanie przy skrzydłach o dużej rozpiętości. Wskazany materiał należy jednak do zdecydowanie droższych w wykonaniu. Ramy z żywicy (fiberglass) z kolei nie należą do drogich, jednak są zdecydowanie najmniej popularne ze wszystkich rodzajów materiałów wyżej wymienionych. Jest to materiał sztywny, wytrzymały i niewymagający zabiegów renowacyjnych.
Sposób otwierania
Drzwi tarasowe pozwalają na wybór rozmaitych sposobów otwierania drzwi – od tradycyjnych po przesuwne na szynach, a na harmonijkowych kończąc. Drzwi otwierane tradycyjnie sprawdzą się, jeśli skrzydło drzwiowe nie jest zbyt duże. Ich zaletą jest możliwość uchylenia ich jak okna. Drzwi tarasowe przesuwne po szynach są idealne przy szerokich skrzydłach, gdyż ich otwieranie nie ogranicza przestrzeni wewnątrz domu. Wózki, na których zamocowane są drzwi tarasowe mogą być zamontowane na szynie górnej bądź dolnej. Górna szyna jest zdecydowanie dogodniejsza w użytkowaniu, gdyż nie utrudnia komunikacji w pomieszczeniu i brudzi się wolniej niż szyna dolna. W ofercie dostępne są jednak także tzw. szyny dolne niskoprogowe, które zdecydowanie ułatwią poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich bądź przy prowadzeniu wózków dziecięcych. Natomiast drzwi składane w sposób harmonijkowy również nie zabierają miejsca w pomieszczeniu, jednak dla ich montażu konieczne jest posiadanie zadaszonego tarasu. Ten rodzaj otwierania drzwi tarasowych sprawdzi się przy dużych przejściach. Drzwi te pozwalają na złożenie jakby całej ściany składającej się ze skrzydeł drzwi harmonijkowych. Drzwi te poruszają się na wózkach zawieszonych na szynach lub na kółkach jezdnych wmontowanych w próg.
Rodzaj szyb
Okna w drzwiach tarasowych powinny zapewnić ochronę przed stratą ciepła i przegrzaniem. W związku z tym najczęściej stosuję się w tym rodzaju drzwi tzw. szkło zespolone. Przestrzeń między szybami wypełnia się natomiast gazem szlachetnym, co poprawia termoizolacyjność szyb. Aby pomieszczenie nie uległo z kolei przegrzaniu, najlepiej zdecydować sie na szkła przeciwsłoneczne. Po drugie szyby drzwi tarasowych pełnią również funkcję ochrony przed hałasem. Wówczas w takich drzwiach zewnętrzna szyba jest klejona (dwie sklejone tafle szkła), a wnętrze szyby zespolonej wypełnia się gazem ciężkim. Ponadto, nie należy zapomnieć o bezpieczeństwie, a więc zdecydować się na szkło hartowane lub klejone warstwowo. Istnieje również możliwość umieszczenia tzw. szyb antywłamaniowych. Ma to istotne znaczenie biorąc pod uwagę, iż około 50 % włamań w domkach jednorodzinnych dokonywanych jest właśnie przed drzwi balkonowe. W tym przypadku oprócz samych szyb warto również zastosować zamki w drzwiach balkonowych z atestem. Aby dodatkowo ułatwić sobie utrzymanie czystości w pomieszczeniu, można zdecydować się na tzw. szkło samoczyszczące. Jest ono pokryte powłoką, którą rozpuszcza zabrudzenia organiczne, a także posiada właściwości hydrofilowe – w czasie deszczu woda rozpływa się równomiernie po szybach i zmywa brud bez śladu zaschniętych kropli.
Drzwi tarasowe mogą pełnić najważniejszą funkcję w naszym domu, czyli doświetlać pomieszczenie i sprawiać, że stanie się ono przytulne i uzyska przestrzeń. Przy ich wyborze nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie, ochronie przed hałasem, a także aby ich utrzymanie w czystości nie sprawiło dla Państwa problemu. W związku z tym zachęcamy do podjęcia decyzji o wyborze drzwi tarasowych z uwzględnieniem wszystkich wymienionych w niniejszym artykule czynników i opcji.